Almanya için büyüme tahmini düşürüldü

0
848
A German flag of a trader supporting the German national football team hangs in front of a board displaying Germany's share index DAX on June 18, 2012 at the stock exchange in Frankfurt/M., western Germany. German stocks opened 1.21 percent higher as investors cheered a weekend election victory for Greece's main pro-bailout party, easing fears Athens may drop out of the eurozone. AFP PHOTO / DANIEL ROLAND (Photo credit should read DANIEL ROLAND/AFP/GettyImages)
– Almanya Merkez Bankası, ülkenin bu yıl ve gelecek yıl için büyüme tahminini sırasıyla yüzde 1,5 ve yüzde 1,6’ya düşürdü

BERLİN (AA) – Almanya Merkez Bankası (Bundesbank) Almanya’ya ilişkin bu yıl ve gelecek yıl için büyüme tahminlerini aşağı yönlü revize etti.

Bundesbank, Almanya ekonomisine ilişkin haziranda paylaştığı 2018-2019 ve 2020 yıllarını kapsayan büyüme tahminlerinde kış dönemine 2021 yılını da ekleyerek güncelleme yaptı.

Buna göre, banka, Almanya’da bu yıl için takvim etkisinden arındırılmış Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) büyüme tahminini yüzde 2’den 1,5’e ve 2019 büyüme beklentisini yüzde 1,9’dan 1,6’ya düşürdü.

2020 yılı GSYH beklentisi için (yüzde 1,6) değişiklik yapılmazken, 2021 yılı için de yüzde 1,5 büyüme öngörüldü.

Bankanın büyüme tahmini raporunda, Alman ekonomisinde sağlam büyümenin şimdilik devam edeceğine işaret edilerek, ülkenin nüfusundaki yaşlanmanın gelecek yıllarda büyümeyi sınırlayacağı uyarısı yapıldı.

Banka enflasyon beklentisini bu yıl için yüzde 1,9, gelecek yıl için de yüzde 1,4 olarak açıkladı.

CEVAP VER

Yorumumuz
Adınızı Giriniz