Birçok ülkede evinizin önündeki karı temizlememenin cezası var

0
2662

Dünyanın birçok yerinde insanların yollardaki karı temizlemesine destek olması gerekiyor, hatta bazı ülkelerde bu yasal bir zorunluluk.

ABD’nin Boston şehrinde belediyenin web sitesinde kişilere evlerinin önündeki kaldırımların tamamının ya da en az 42 inçlik (yaklaşık 107 cm) bir bölümünün temizlenmesinin kendi sorumlulukları olduğu hatırlatıyor. Kaldırımlardaki karı temizlememenin cezası her gün için yaklaşık 250 Amerikan Doları. (yaklaşık 1320 TL). Eğer belediye evin önündeki kaldırımla ilgili bir şikayet alırsa önce temizlemesi için uyarılıyor, yine de temizlenmezse belediye temizliği gerçekleştiriyor ve ev sahibine faturasını gönderiyor.

2015 yılında John Kerry de evinin önündeki karı temizlemediği için ceza ödemişti.

ABD’de New Hanshire, New Jersey ve Connecticut eyaletlerinde kar temizleme görevi eviniz ve kaldırımınızla sınırlı kalmıyor; aracını kullanacak herkesin araçları üzerinde karı tamamen temizlemeleri bekleniyor. Eğer aracınızdan buz ya da kar parçası başka bir arabaya ya da motorsiklete gelirse 1000 Amerikan Doları, sadece üzeri karlı bir araçla yola çkarsanız da 75 Amerikan Doları ceza yiyebilirsiniz.

Benzer uygulamalar Avrupa ülkelerinde de geçerli. Almanya, Avusturya ve Hollanda da yasal olarak vatandaşlar kar temizlemeden sorumlu tutuluyorlar. Hatta Almanya’daki kanunlar bu görevi sadece ev ve kaldırımla sınılamıyor, vatandaşlardan yolun genişliğinin yarısı kadar bir alanı da temizlemeleri bekleniyor.

Birleşik Krallık’ta ise durum biraz daha farklı. Evinizin önndeki karı temizleyerek yasal bir risk alınmış olabiliyor. Eğer evinizin önündeki karı dikkatsiz bir şekilde temizler, bir kaldırımdan alır başka bir kaldırıma yığarsanız ve bu dikkatsizliğiniz yüzünden birisi sakatlanırsa, şikayet durumunda yasal olaral sorumlu tutulabiliyorsunuz.

Türkiye’de ise kar temizleme görevi belediye ve il özel idarelere verilmiş durumda, vatandaşlardan herhangi bir katkı beklenmiyor.

CEVAP VER

Yorumumuz
Adınızı Giriniz