Fransa’nın İtirazlarına Rağmen AB ve ABD Arasında Yeni Ticaret Anlaşmaları Yapılabilir

0
2431

ABD büyük elçisinin 11 nisanda yeni ticaret anlaşmalarına yeşil ışık yakmasından sonra, Avrupa Komisyonu 28 üye devlet adına müzakereler yürütebilecek. Öte yandan Fransa hükümeti ABD’nin iklim değişikliğini konu alan Paris Anlaşmasından çekilmesi yüzünden endişeli. Fransa’nın endişelerini gidermek ise üye ülkelerin sorumluluğunda.

Söylentilere göre, bu müzakereler Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığını (TTIP) canlandırmak ve çevresel standartları yenilemek için bir adım.

Müzakereler kapsamında Avrupa Birliği ve ABD, endüstriyel ürünler için gümrük vergisinin kaldırılması ve ürünlerin AB pazarında satışı için gerekli standartların belirlenmesi üzerine çalışacak.

Fransa Tarafı

Fransa devlet başkanı Emmanuel Macron bu konudaki endişelerini şu sözlerle dile getirdi:

“Kiminle olursa olsun, ne şekilde olursa olsun bizimle aynı çevre standartlarına sahip olmayan ortaklarla anlaşma yapılmasına karşıyım çünkü bu bizim firmalarımız, bizim çiftçilerimiz için adil olmayan bir rekabete sebep olur.”

Fransa, Paris Anlaşması ile ters düşecek herhangi bir ticari anlaşmanın imzalanmasına kesinlikle karşı çıkıyor ve bu konudaki endişelerini dile getirmeye devam edecek.

Kaynak

CEVAP VER

Yorumumuz
Adınızı Giriniz