Göçün hüzünlü hikayesi bu müzede

0
788

Bursa Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sanat Dairesi Başkanlığı Müzeler Şube Müdürlüğü bünyesinde ücretsiz hizmet veren müze, yılda yaklaşık 60 bin ziyaretçiyi ağırlıyor.

Özellikle Bursa’nın göç tarihinin anlatıldığı müzede, göç yolculuklarının çilesine dair Balkan, Kırım ve Kafkasya’dan Bursa’ya yapılan göçlerin canlandırıldığı bölümün yanı sıra göç hakkında geniş bilgilere yer veren interaktif bölüm ve kütüphane bulunuyor.

Kara, deniz ve tren yoluyla gerçekleşen göçlerin anlatıldığı müze, “Bursa’daki ilk ayak izleri, ilk yerleşim yerleri”, “Bursa’da medeniyete doğru gerçekleştirilen çalışmalar”, “Bursa’nın ilk Göçmenleri, Bitinyalılar, Traklar, Ege Kolonileri”, “Osmanlı’dan Rumeli’ye Göçler”, “93 Harbi ve Balkan Göçmenleri-1913 Göçü”, “Cumhuriyet Dönemi Göçleri”, “1989 Balkan Soydaş Göçü”, “Kırım Göçleri” ve “Kafkasya Göçleri” bölümlerinden oluşuyor.

Müzedeki eğitim ve konferans salonunda göçü anlatan çeşitli video ve kısa filmlerin gösterimleri yapılırken, müzede göç eden kişilerin bağışladığı kişisel eşyalar yer alıyor.

CEVAP VER

Yorumumuz
Adınızı Giriniz