Türkiye’deki gıda güvenliği sistemi, AB desteğiyle daha da güçlendi

0
2258

Avrupa Birliği tarafından mali olarak desteklenen “Resmi Kontroller, Hayvan Refahı, Zoonozlar ve Hayvansal Yan Ürünlere İlişkin Kapasitenin Geliştirilmesi” başlıklı projenin kapanışı, 26 Ekim 2018’de Ankara’da yapılacak. Törene Tarım ve Orman Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Dr. Nihat Pakdil ile AB Türkiye Delegasyonu Ticaret Bölüm Başkan Yardımcısı Giulio Gentile katılacak.

Gıda güvenliği çiftçilerin, gıda üreticilerinin, tüccarların, tüketicilerin ve netice itibariyle tüm yurttaşların günlük yaşantılarını doğrudan etkilemektedir. Avrupa Birliği’nin gıda güvenliği politikasına dönük entegre yaklaşımı, çiftlikten çatala uzanan gıda zincirini kapsamaktadır. Bu yaklaşımın tasarlanmasında güvence altına alınması hedeflenen unsurlar şunlardır: (i) güvenli ve besleyici gıdalar ve hayvan yemleri, (ii) hayvan sağlığı, refahı ve bitki koruma alanında yüksek standartlar ve (iii) gıdanın menşei, içeriği, etiketlenmesi ve kullanımında net bilgiler.

Avrupa Birliği 15 yılı aşkın bir süredir Türkiye’de gıda güvenliği çalışmalarını desteklemektedir. Yürütülen birçok proje, Türkiye’nin gıda ve yem güvenliği kontrol sistemleri, hayvan sağlığı, hayvansal yan ürünler ve bitki sağlığı alanlarında daha iyi bir seviyeye gelmesine yardımcı olmuştur. Bu sektörlere yönelik toplam mali yardımın miktarı neredeyse 275 milyon Avro’ya ulaşmıştır.

İki buçuk yıl süren bu proje kapsamında, Tarım ve Orman Bakanlığı çalışanları, gıda ve yem kontrol sistemleri, hayvan refahı, zoonozlar ve hayvansal yan ürün yönetiminin geliştirilmesi amacıyla Fransız ve Macar uzmanlarla birlikte çalıştılar. Proje uygulama döneminde denetim kılavuzları ve kontrol listeleri ile Çok Yıllı Kontrol Planı hazırlandı.

Kapanış münasebetiyle konuşan AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger şunları söyledi; “Türkiye’de tam anlamıyla operasyonel ve AB’ye uyumlu bir gıda güvenliği sisteminin hayata geçirilmesi müktesebatın bu alanında uyumun tamamlanması bakımından büyük öneme sahiptir”. 

2 milyon Avro toplam proje bütçesine AB katkısı 1.9 milyon Avro olmuştur.

Tarih/Saat   : 26 Ekim 2018, 09:30
Yer               : Mehmet Akif Ersoy Konferans Salonu, Tarım ve Orman Bakanlığı, Eskişehir Yolu 9. Km, Lodumlu/Ankara

CEVAP VER

Yorumumuz
Adınızı Giriniz