Yunanistan’ın Makedonya Sorunu Nedir?

0
1000

Yunanistan ve Makedonya Cumhuriyeti arasındaki isim krizinin tarihsel arkaplanı ve güncel tartışmaları neler?

Yunanistan’ın başkenti Atina’da; Yunan ve Makedon hükümetleri arasında arasında 27 yıldır sürmekte olan isim krizinin çözümüne yönelik varılan “Prespa Anlaşması”na karşı çıkan on binlerce kişi, şehir merkezindeki Sintagma Meydanı’nda toplandı. Gösterilere katılmak amacıyla çok sayıda kişinin özellikle Yunanistan’ın kuzey bölgelerinden Atina’ya geldiği belirtilirken, gösteriyi organize edenlere, toplam katılımcı sayısının yaklaşık 100 bin olduğunu açıkladı. Yunan polisine göre ise yaklaşık 2 bin polis memurunun görev aldığı gösterilerde toplam katılımcı sayısı 60 bin. “Makedonya Yunanistan’ındır, Makedonya’dan elinizi çekin” sloganları etrafında örgütlenen ve Yunanistan bayraklarının taşındığı gösteriler kısa süre içinde şiddet eylemlerine sahne oldu. Polis memurlarının; meclise girmeye çalışan, molotof ve taş kullanan maskeli aşırı sağ göstericilere göstericilere biber gazı ve ses bombasıyla karşılık vermesi sonucu 10 polis ve çok sayıda protestocu yaralandı.

Yunanistan’ın kuzey komşusu Yugoslavya’nın 1991’de dağılmasının ardından “Makedonya Cumhuriyeti” anayasal adıyla bağımsızlığını ilan eden devlet, Türkiye’de dahil olmak üzere pek çok devlet tarafından tanınıyordu; ancak Yunanistan kendi sınırları içerisinde Makedonya adında bir bölge bulunduğu gerekçesiyle ismin değiştirilmesini talep etmekteydi. Ülkenin adına dair bu ihtilaf 27 yıldır sürmekte ve Makedonya, bağımsızlığını ilan ettiğinden bu yana Yunanistan’ın vetosu nedeniyle Avrupa Birliği ve NATO’ya üye olamamaktaydı. Makedonya, Yunanistan’ın itirazı üzerine 1993 yılında “Eski Yugoslavya Cumhuriyeti Makedonya” adıyla Birleşmiş Milletler üyeliğine kabul edilmişti. Makedonya aslında bölgede büyük bir coğrafik alana verilen isim olup bu bölge 1913 yılında imzalanan Bükreş Anlaşması sonucunda yüzde 51’i Yunanistan’a verilmek üzere Yunanistan, Bulgaristan, Sırbistan ve Arnavutluk arasında paylaştırıldı. Yunanistan çeşitli uluslararası platformlarda Makedonya’nın Yunanistan’a ait olduğu iddiasına varan faaliyetler yürütmekteydi. Yunan aşırı milliyetçi kesimleri ise bu ismin kullanımının toprak talebine kadar varacağı iddiası üzerine propaganda yürüterek krizi derinleştirmekteydi. Özellikle Altın Şafak Partisi, kilisenin de desteğini arkasına alarak bu propaganda ekseninde saldırgan bir üslupla gösteri ve kampanyalar yürütmekteydi.

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ile Makedonya Başbakanı Zoran Zaev, ülkenin adını “Kuzey Makedonya Cumhuriyeti” olarak değiştirilmesini öngören Prespa Anlaşması’nı 17 Haziran 2018 tarihinde imzalamış; Yunanistan, anlaşma yürürlüğe girdiği takdirde Üsküp’ün AB ve NATO’ya üyeliği konusunda koyduğu engelleri kaldırma sözü vermişti. Anlaşma, hükümetin küçük ortağı olan Bağımsız Yunanlar(ANEL) lideri Panos Komnenos’un istifasıyla beraber siyasi çalkantı ve bölünmelere yol açtı. Çipras hükümeti hakkında güvenoyu kararı verildi. Geçen hafta yapılan oylamada Çipras, yeterli çoğunluğa ulaşarak hükümetini korudu. Prespa anlaşması cuma günü Yunan meclisinde oylanacak. Anlaşmanın ve Makedonya’yın NATO üyeliğine kabul eden protokolün kabul edilmesi ve Makedonya’nın yeni adıyla NATO’nun 30. resmi üyesi olması bekleniyor.

 

 

CEVAP VER

Yorumumuz
Adınızı Giriniz